Organik Sütün Faydaları

Organik sütün faydaları saymakla bitmez. Organik süt organik olmayan sütten daha sağlıklı ve daha fazla omega-3 yağ asidine sahiptir. Organik sütün içeriğindeki antioksidan organik olmayan sütten daha fazla olduğu için organik süt tüketen bireylerin vücudu hastalıkla daha iyi mücadele edebilir. Organik süt tükettiğinizde bardağınız antibiyotik, sentetik büyüme hormonları ve böcek ilaçları ile değil sağlıklı bir süt ile dolar.

Yapılan bir araştırmada organik süt ile büyütülen bebeklerin alerjik hastalıklara yakalanma olasılıklarının %36 dan az olduğu keşfedilmiştir ve hamilelikte annelerin organik süt tüketmesi, alerjenlerin üretimi ile başa çıkabilecek anne sütü üretmelerine sebep olabileceği ortaya çıkmıştır. Ayrıca organik sütün içinde bulunan kalsiyum ve fosfor, kemik ve diş sağlığını korur. Bebeklerde ve çocuklarda kemik ve diş sağlığının oluşumunu tamamlar. Bunların yanı sıra organik süt E vitamini içerdiği için yüksek oranda demire sahiptir. Bu kandaki trombositlerin topaklaşmasını engelleyerek kalp krizi riskini azaltacağını gösterir.

Uzmanlara göre ise organik süt düzenli olarak tüketildiğinde kolesterolü düşürür, kemikleri kuvvetlendirir, vücutta yağ birikmesini önleyerek kalp krizi riskini azaltır, kan şekerini dengede tutar ve bağışıklık sistemini güçlendirir. Organik süt içerseniz vücudunuzun ihtiyaç duyduğu kalsiyum miktarını karşılamış olursunuz.

Organiksut te beta-karoten, omega 3, omega 6 ve E vitamini oranı daha fazladır. Omega 3 ve omega 6 sağlığımız için vücudumuzun ihtiyacı olan önemli birer yağ asitleridir fakat vücudumuz omega 3 ve omega 6 yağ asitlerini kendi üretmez. Bu nedenle beslenmemize dikkat ederek onları vücudumuza dengeli miktarda almamız gerekir. Omega 6’nın vücudumuzda çok fazla alınmış olması kardiyovasküler hastalıklar, astım, meme kanseri, prostat kanseri ve otoimmün hastalık gibi hastalıklara yol açabilir. Omega 3 bakımından yüksek olan organik süt içmek, omega 3 ve omega 6 oranlarını dengeler ve bu hastalıkları önleyebilir. E vitamini ve demir bakımından da zengin olan organik süt vücudumuzun koroner hastalıklara ve bazı kanserlere katkıda bulunabilecek hücrelere karşı bir çeper oluşturarak bu hücrelerle vücudumuzun savaşmasına yardımcı olur.

Normal Süt ile Organik Süt Arasındaki Fark

Organik olmayan süt pestisis, antibiyotik, büyüme hormanı veya sentetik içerir. Organik süt ise bu saydıklarımızın hiçbirini içermez. Organik sütün bu maddeleri içermemesini çevreye, hayvanlara ve insanlara faydası vardır. Organik süt sadece doğal ortamda ot yiyen hayvanlardan elde edilir. Hayvanların yediği ot herhangi bir kimyasal muamele görmemiştir ve süt üretimini arttırmak için hayvana hormon verilmemiştir. Yani organik süt sadece doğal ortamda oluşturulabilir. Normal süt ise kimyasal ilaçla çoğaltılmış ya da süt üretimini arttırmak için hormon verilmiş hayvanlardan elde edilir. Organik sütte hayvanlar doğada otlatılırken normal sütten hayvanlar doğaya hiç çıkarılmadan sadece ahırlar veya meralarda da beslenebilir. Organik sütün normal sütten daha lezzetli olduğu söylenir. Organik süt normal sütten daha pahalıya satılır. Ek olarak organik süt tüketmeyi tercih ediyorsanız bitkilere verilen kimyasalları kabul etmediğiniz için doğanında zarar görmesini engellemiş olursunuz.

http://organiksut.net/organik-keci-sutu/

http://organiksut.net/organik-inek-sutu/

http://kefirin-yararlari/