Bebekler için Organik Süt

Bebekler Neden Organik Süt ile Beslenir?

Son zamanlarda insanlar sağlıklı olmayan gıdalar ile beslenme olayından sıyrılarak organik besinlere önem vermeye başlamıştır. Önceden bebeklere rahatlıkla ek gıdalar yedirilirken şimdilerde anneler bebeklerinin beslenmelerine daha fazla dikkat etmeye başlamıştır. Bebekler ilk altı ayında anne sütünden başka besin ile beslenmemelidir. Altı ayından sonra ise ek gıdalar ile birlikte artık organik keçi sütü takviyesi yapılabiliyor. Keçi sütü içindeki besin maddelerinin oranına istinaden anne sütüne en yakın süttür. Hem bu nedenle hem de organik inek sütünün bir yaşından önce bebeklere verildiğinde, alerjik reaksiyonlara yol açtığı tespit edildiği için bebeklere inek sütü 1 yaşından önce verilmemesi önerilmektedir.

Bebeklerin organik süt ile beslenmesinin önerilmesinin en önemli nedeni ise organik sütün vitamin, mineral, kalsiyum oranlarının diğer sütlerden fazla olmasıdır. Organik süt tüketimi bebeklerin ve çocukların bağışıklık sistemi daha güçlüdür, kas gelişimine destek olur ve güçlü kemik yapılarının oluşmasını sağlar. Çocukların kemiklerindeki kırık riskini azaltır.

1 yaşından önce çocuklara organik dahi olsa inek sütü verilmesi önerilmektedir. 1-2 yaş aralığında organik tam yağlı inek sütü verilmelidir. 2 yaşından sonra ise az yağlı organik süt verilmesi önerilmektedir. İnek sütünün yanı sıra organik keçi sütü ve yoğurtta verilmesi önerilmektedir. Yoğurdun önerilmesinin sebebi ise yoğurt süte göre daha fazla kalsiyumludur. Yoğurtta bağırsak sağlığını korumak için çalışan yararlı bakteriler vardır. Yoğurt süte göre daha kolay hazmedilir. Keçi sütünün önerilmesinin sebebi ise keçi sütü proteini daha kolay sindirilebilir bir yapıdadır. Organik keçi sütü organik inek sütüne göre daha az alerjik bir yapıdadır.